Sunday, 17 May 2015

Chcę biegać szybciej


                                                           Napisała Jola @ 17 maja, 2015 r.


Taka dumna ;)

 Chcąc poprawić swoją technikę biegu, w ten weekend postanowiłam sprawdzić z jaką kadencją biegam, czyli ilość kroków przypadających na minutę biegu. Podobno zawodowiec robi 180 i więcej kroków na minutę, amator od 150 - 170. Jednak jest to indywidualny parametr wynikający z budowy ciała, stylu, techniki, poziomu zaawansowania oraz tempa biegu. Kadencja naturalnie spada wraz z tempem biegu, stad inną posiadamy na rozbieganiach a inną na zawodach. Szybkie wybicie i krótki kontakt z podłożem powinny być głównymi determinantami kadencji.
Dziś przebiegłam sobie w parku 10 km, w trakcie biegu przeliczyłam swoje kroki ( dla jednej nogi przez 30 sekund i pomnożyć przez 4 ), wyszło mi że moja obecna kadencja wynosi 160. Postanowiłam wziąść się w garść i pobiec szybciej pamiętając o prawidłowej technice, tj. praca rąk, wyprostowana sylwetka, odpowiednie lądowanie, odbicie ze śródstopia itp. Te wszystkie elementy są bardzo ważne! Ostatnie kilometry biegłam z większą kadencją - 172, zwiększyłam ilość kroków. Nie jest to takie proste, muszę nad tym popracować jakiś czas :)
Czytałam na ten temat dosyć dużo, m. in. na moich ulubionych blogach o bieganiu, tj. warszawskibiegacz.pl, runtheworld.pl, bieganie.pl oraz czasopismach o bieganiu.
Podsumować to można w trzech punktach :
1. Aby biegać szybciej, muszę wydłużyć krok lub zwiększyć liczbę kroków wykonywanych w jednostce czasu.
2. Aby zwiększyć kadencję ( liczbę wykonywanych kroków w jednostce czasu ), muszę nauczyć mój system nerwowy wykonywać więcej kontrakcji w ciągu minuty, co zaowocuje krótszym czasem kontaktu stopy z podłożem.
3. Najlepszym sposobem na budowanie siły biegowej są treningi na podbiegach, treningi na bieżni i dynamiczne ćwiczenia siłowe.
Podbiegi
Podczas podbiegu najważniejsze jest aby wysoko podnosić kolano podczas kroku, oraz aby stopę podciągać blisko pośladków. Ważna jest również praca rąk.
Skipy - elementy siły biegowej
Skip A
Wysoko unosić kolana. Jak najwyżej! Połączyć to należy z dość szybką częstotliwością ruchów oraz dobrą pracą rąk.
Skip B
Polega na wykonywaniu wymachów ( wykopów ) nogami w ten sposób, aby przeskakiwać z nogi na nogę. Początek jak w skipie A, ale później  wyrzut nogi do poziomu biodra, jeśli damy radę to wyżej.
Skip C
Polega on na tym, aby kopać się w pośladki piętami jak najszybciej. Nie zapominamy o prawidłowej pracy rąk.
Wieloskoki
Pamiętamy o wysoko uniesionych kolanach. Bardzo ważna jest dynamika oraz to, iż między każdym odbiciem powinien występować " element lotu ". Odbicie wykonujemy stawiając stopę płasko na podłożu.

Technika biegu jest bardzo ważna. Trzeba się przygotować sprawnościowo i swoje wybiegać. Nic samo się nie zrobi, ale też nic na siłę! Wszystko przyjdzie z czasem!
                                                   




                                                                                              Pozdrowienia :)

No comments:

Post a Comment