Napisała Jola @ 17 września, 2016 r.
Część tegorocznego urlopu spędziliśmy w Warszawie. 1 sierpnia, o godzinie "W"po raz drugi mieliśmy okazję oddać hołd poległym powstańcom i cywilnym mieszkańcom Warszawy, którzy 72 lata temu oddali życie w Powstaniu Warszawskim.
W tym roku udaliśmy się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. W tym miejscu, przy pomniku Gloria Victis, dokładnie o godzinie 17 - tej, czyli godzina "W"zawyły syreny, minuta ciszy podczas której dreszcz przeszywa ciało, salwy honorowe, odśpiewanie hymnu oraz krótka przemowa a po niej złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem przez przedstawicieli władz państwowych. Chwile bardzo uroczyste i wzruszające. Wzruszający jest także widok nielicznie już niestety, pozostałych przy życiu powstańców.
Po zakończonej uroczystości obeszliśmy cmentarz wzdłuż i wszerz. Wspomnienie sylwetek znanych, wybitnych Polaków ze świata polityki, nauki, kultury i sportu... utworów które napisali...
Taki spacer to bardzo cenna lekcja historii!
Oddaliśmy się też chwilowej zadumie przy kolejnych kwaterach batalionów.
Kwatera Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej "Zośka"
Cechą charakterystyczną kwatery są ustawione na grobach białe brzozowe krzyże.
Kukliński
Miotła
Harnaś
Gustaw
Czata 49
Parasol
Znajdujący się w tzw. Kwaterze Smoleńskiej Pomnik Ofiar katastrofy smoleńskiej został odsłonięty 10 listopada 2010 r.
Pomnik Smoleński
Dolinka Katyńska w Warszawie
Najważniejsze miejsce upamiętnienia ofiar zbrodni Katyńskiej w Warszawie.
Znajdują się tu dwa pomniki w postaci krzyży, oficjalnie odsłonięte 31 lipca 1995 r. Są to tzw. pomnik społeczny oraz tzw. pomnik rządowy, wzniesiony w 1985 r, pierwotnie z innymi napisami.
Ze względu na wspólny moment odsłonięcia, pomniki znajdujące się w Dolince Katyńskiej są często traktowane jako jeden monument i nazywane Krzyżem Katyńskim. To tutaj odbywają się oficjalne uroczystości rocznicowe upamiętniające ofiary zbrodni (wiosna 1940 r).
Wizyta na Cmentarzu Powstańców Warszawy.
Na cmentarzu tym także odbyła się uroczystość. Przemawiał Prezydent Polski oraz osobistości związane z Powstaniem Warszawskim.
Pomnik Polegli Niepokonani
Projekt Gustawa Zemły, odsłonięty 20 września 1973 r.
Wieczorem, udaliśmy się na Plac Piłsudskiego gdzie o godzinie 20 - tej rozpoczął się koncert pt. "Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki. Półtorej godziny wspólnego śpiewania piosenek powstańczych wraz z profesjonalną orkiestrą to coś co bardzo lubię. Byłam w swoim żywiole. Ludzi było bardzo dużo, plac Piłsudskiego wypełniony po brzegi. Z przodu goście honorowi czyli Powstańcy wraz z rodzinami, śpiewał z nami również Prezydent Andrzej Duda.
Po całym tak emocjonującym dniu, późnym wieczorem byliśmy naprawdę zmęczeni lecz takich wzniosłych chwil nigdy się nie zapomina. Warto je przeżywać, naprawdę!
Cześć i Chwała Bohaterom!
No comments:
Post a Comment